taki etik yapma

Taki modasi geçmez bir moda mi. Bu bir sürü insan olsun büyük ya da küçük mücevher is için para yatirim neden önemli nedenlerinden biridir. Büyük mücevher firmalarindan egitimli ve kendi stil yapmak ve tüm dünyada diger saygin kuyumcular ile rekabet için yeterince iyi yetenekli ustalar ve uzman tas kesiciler var. Ama küçük bir taki is kurma olanlar için, nasil kendi sinirli kaynaklari kullanarak piyasada zaten isimleri kurduk diger perakendeciler ile rekabet edebilir?

Bir soru diger perakendeciler bir tasarim taklit bir suç olup olmadigi gündeme gelmistir. Birisi tasarim veya fikir kopyalama geldiginde kurallari nelerdir? Bir bunu yaparken de etik olarak kabul edilebilir mi?

Bu sorun taki yapimi ile sinirli degil sadece. Her yerde çevremizde sahtecilik çesitli formlari vardir. Bu taklit çanta ve genellikle süpermarketlerde bulmak örnegin terlik sözde telif hakki ve ticari marka olan imza markalarin neredeyse tam kopyalaridir. Ayni sey temelde tasarimlari genellikle bir sekilde gördük baskasinin fikrinden ilham böylece, elektronik ve mobilya is olur.

Taki yapiminda yeni baslayanlar için yapabilecekleri ilk sey taklit etmektir. Onlar iyi tasarimlar yapmak için nasil henüz bilgi ve becerileri yok olmasidir. Bir egitim ve seminerler yapilmalidir, sonra uygulamak ve bu alanda kendi beceri ve yeteneklerini gelistirmek için ögrendiklerini uygulama. Genel olarak bir tasarim taklit büyük bir sey için baslatmak için iyi bir fikirdir. Ama gerçekten önemli güzel bir basyapit yapmak için kendi orijinal fikirler olusturmak için ilham kaynagi olarak bu tasarimlari nasil kullanilacagi.

Se girisimciler basina is gelince her zaman en uygun fiyatli taki fiyata ürünlerini satmak için her seyi yapacagiz. Belli bir tarzi satiyoruz oldugunu biliyorsaniz, genellikle bunu kabul edecek ve orijinal bakacagiz böylece biraz daha iyi gelisir. Mevcut ürünler de satan degil eger bu bir pazarlama stratejisi var, onlar kendi gibi almak sonra biraz daha popüler markalar bir bakacagiz.

Bir tasarim telif hakki ise hiç kimse herhangi bir biçimde kopyalamak ya da çogaltmak hakkina sahiptir. Ancak insanlar birinin ilk tasarim kopyalamak ama ayni renk, tip veya metal kullanamazsiniz birilerinin is durumlari kopyalama için kurallar. Tasarim tüm diger unsurlari kopyalanan ise sadece dava edilebilir. Ama sürece orijinal yaraticisi tasariminin diger bilesenleri degistirmek gibi için, artik onun ‘ama senin! Bir baska kisinin isine çogaltir için derece kisisel bir seydir. Ama dünya teknolojisi ile bugün o kisi aramak ve bunun için dava eger baskasinin tasarimi sasirmayin kopyalamak eger öyleyse, tüm dünyada taki üreticileri baglayan çok ince bir duvar. Bu onun fikri çalmak için yasal yollara orijinal yaraticisi en dogru. Takip edilmelidir tasarim ilham almak ilimlilik yüzden. Kendi parlak tasarimi olusturmak için birinin fikri bir uyarici yapmak kötü bir sey degildir. Ancak bir bu sayede bariz olmamali, siz de sadece eylem yasadisi önlemek için biraz dogaçlama olabilir. Sik ve kolay para için her seyi kopyalama büyük olasilikla uzun vadede bir sekilde ya da bu size isirmaya geri gelecek düpedüz.