dinamik Ezines ile yeni müsteriler çekmek

Nasil, yeni müsteriler çekmek müsteri iliskileri ve satis artisi insa dinamik Ezines olusturmak için.

Önce isine gitmek zaman zaman çogunlugu müsterileri için isi harcanacak düsünebilirsiniz. Ancak hizli bir sekilde gerçekten zaman yapmanin EN harcamak ne fark edeceksiniz ….

Bu dogru … kendinizi pazarlama.

Bu yeni müsteriler GET gerekiyor!

Ben pazarlama ustalik daha önemli oldugunu atlatmanin uzun sürmüyor.

Ag olaylari, bire bir görüsmeler ve ögle vakit Isinizle ilgili kelime çikmak için büyük bir yol vardir. Zaman insanlarin çogu hizmetlerinizin duymak için mutluyuz, ancak o zaman istediginiz olmayabilir. Pazarlama bu bire bir tarzi var yorucudur.

Bunu hiç yasadiniz mi?

Bu çok sinir bozucu alabilirsiniz. Fatura ödeme gerekiyor – müsteri ihtiyaç ve hizli onlara ihtiyacimiz var.

Daha önce duymamis ettiyseniz, pazarlama kurallarindan biri 7-10 kuralidir. Bu bir umudu bile eylemde olacak 7 ila 10 kat önce mesaj görmek ya da duymak anlamina gelir. Ama çok sik, insanlar daha önce uzun zamandir mesaj sunmaya kadar verecektir.

Yani servet takip var!

Bu yüzden zaman büyük yararlandigina dikkat takip için en iyi yolu nedir?

Ben size bizzat millet konusmak ve e-posta adreslerini almak bile, sadece her hafta hizmetleri satmak degil biliyorum bahis. Onlar kisa bir süre kapali bilet almak istiyorum, ve herhangi bir yeni müsteriler bu sekilde yapmazdim.

Bir zararli olarak görülebilir istemiyorum! Bir kaynak ve deger veren biri olarak görülebilir istiyorum.

Düzenli ezine sadece is yok! (Bu e-bülten, ETIP, e-postanin Çagri – hepsi aynidir.)

Bu mesaji içerir. Dünya ile paylasma ipuçlari. Ve, o zaman göreceksiniz … Is dünyasinda gelmeye basliyor! Biraz yavas, biraz yavas, kelime yaymak ve insanlarin bilgi ve uzmanlik için sizinle iletisim baslar alir. Bunu en büyük degerini görebilirsiniz biliyorum.

Ezine bir yeni müsteri puan kaynagi altinda genellikle. Bu küçük isletme pazarlama planinin parçasi ZORUNLU. Burada ezine is artirabilir nasil bazi üst basari ipuçlari:

Iyi bir e-posta hizmeti kullanin: birçok kisi Outlook gibi düzenli e-posta yoluyla kendi ezine göndererek baslar. Bu ile sorunlar spam olarak kayitli olan yüksek bir olasiligi vardir. Eger mesaji pazara almiyor demektir siçrama destek inanilmaz sayida alirsiniz.

Böyle AWeber gibi basit ama etkili bir sistem kullanarak seviyorum. Bu ucuz (yaklasik $ 19/month) ve bir deneme süresi alabilirsiniz. Ya marka (benim yapmak benim web tasarimcisi var) veya AWeber içinde kisinin zaten mevcut birini kullanin kullanarak kendi sablonu olusturabilirsiniz. Bir kez içerik yüklenen sonra, ezine alacak kisileri seçin, ve belli bir gün ve saat için ön zamanlayabilirsiniz. I love it!

Ben bunu kendim de kullaniyorum, ama çok Mailchimp hakkinda iyi seyler duymuyorum. Bu bazi kisitlamalarla, bir maliyetli hizmet hayir. Sadece disari basliyor, ben ideal bir servis olabilir.

Izlemek ve ölçün! Bu çalisma ve ne degil ne bilmek önemlidir. Bir e-posta hizmeti kullanarak, istatistik her türlü izleyebilirsiniz. Ben düzenli olarak kontrol ettigi olanlar: kaç kisi e-posta ve orani ‘tiklama’ ne açin. Sanayi standartlarin üzerinde% 30 veya açik bir orani iyi oldugunu söylemek, ve% 3-5 orani ile bir tiklama ortalamasidir. Ben çok mutluyum% 100 açik orani elde neden zaman görebilir miyim? Insanlarin okuma ve ilgi ne analiz, bu ince ayar için pazarlama stratejileri böylece daha fazla müsteri çekebilecek saglar.

Degerli bir kaynak olarak görülebilir: Ben kendi ezine baslatmak için onlara zaman insanlarin duymak ne “Herkes zaten çok e-posta alir, ben onlarin dogustan bir yenisini eklemek istemiyorum.” Bu adil bir yorumdur. Ancak, size ne teklif bir ilgi var, çünkü ilk etapta potansiyel e-posta adresi oldugunu hatirlamak önemlidir. Haklisin – bir zararli olarak görülebilir istemiyorum. Yani, listenizdeki kisilerin tutmak için ezine degerli bilgi ve kaynak saglamak zorundadir.

Umutlari nerede etkili Bunu yapmak için, takilmak. Onlari sinir bozucu nedir diyorsun? Ana endiseleri nelerdir? Su anda neden bahsediyorsun? Bu simdi Facebook ve diger sosyal medya baglanabilir ki bu cevap almak kolaydir. Bloglar ve forumlar da umutlari ne söyledigini duymak harika bir yer vardir. Daha sonra, yapmaniz gereken tek sey bu çok konularda Özellestirme makale yazmak ve hey presto! Eger umudu onlarin sorunu çözmek yardim hakkinda degerli bilgiler ile hos bir misafir vardir.

Hizmet veya ürünlerini tanitmak için etkili bir yöntem: Bunun yerine sadece ne kadar büyük söyleyerek, bir ezine size potansiyel ile uzmanlik paylasarak ne kadar büyük GÖSTER saglar. Eger insanlar bir TAT veren ve onlar da sizin ürün veya hizmet IHTIYACINIZ neden onlara egitmek ediyoruz.

Kolayca ürün veya hizmet kullanmis diger müsterilerin deneyimlerini paylasabilirler. Bu çalismanin faydalari inanilmaz güçlü sosyal kanit saglar. Ayrica eyleme önce 7-10 kez görmek için ihtiyaci olanlar için bir ‘yumusak’ bir sekilde seyirci önünde birçok kez mesajinizi almak saglar. Bilgi ve becerilerini sergileyen, daha fazla müsteri, hem de medya ve diger firsatlar çekecek.

Olun düzenli ve tutarli: Birçok kisi “Ne iyi gün ya da benim ezine göndermek zamani?” Isteyin. Onlara cevabim “size garanti edemez zaman tutarli olacaktir” dir.

Tutarlilik is basarisi ve iyi bir pazarlama plani için bir anahtardir. Listenizi katildi ve daha sonra 6 hafta boyunca sizden bir sey duymak olmayan bir umudu varsa, o zaman bu bir hafta içinde 3 e-posta almak. Daha sonra yaklasik 5 hafta boyunca yine hiçbir sey. Onlar o zaman diyorsun çok ilgi olacak degildir ve çok hizli bir sekilde SIL dügmesine vuracaktir. En az haftada bir kez umutlari bir sey göndermek istiyorum. Onlar sizinle çalismaya haziriz karar yaptiginizda Bu aliskanlik umutlari için ‘zihin top’ devam edecektir. Bir ezine listenizi olusturmak ve düzenli olarak müsteri ve potansiyel ile TOUCH KALMAK için zahmetsiz yoldur.

Listenizi olusturmak: Eger degerli bir ezine yazarsaniz, okuyuculariniz tüm dünyada arkadaslar ve is arkadaslari üzerinde geçecek. Yakinda yeni müsteriler olabilir web yeni ziyaretçilerin e-posta adreslerini ele geçirmek için ideal bir yol olur.

sizin eylem plani:

* Kullanmak için gidiyoruz hangi e-posta hizmeti karar verin. Bu hafta tüm istatistiklerine bakin ve o zaman size mesaj ya da odagi degistirmek için ne karar vermenize yardimci olacak onlari izlemek.
* Ziyaret bloglar, forumlar, sosyal medya, düzenli digg.com vb ve umutlari ne söyledigini DINLE. Yazinizin içerigi için üs olarak kullanin.
* Eger ezine göndermek haftanin ve zaman hangi gün karar verin. Takvim içine bu planlamak ve bu taahhüdünü yerine getirmek her hafta çalisiyoruz.