audi araba

Audi çesitleri ve fiyat araliklari degisen, SUV için süper-mini üreten bir Alman otomobil üreticisi, olabilir. Audi Volkswagen Grubu altinda kaliteli bir marka adidir. Onun merkezi Almanya, Ingolstadt bulunan ve 1966, genellikle Volkswagen Grubu sirketi vardir. Su anda is ile amblemi olan 4 örtüsen yüzük,, sendika üretmek için katildi olan 4 çesitli otomobil ya da kamyon kuruluslar, DKW, Horch ve Wanderer, temsil eder. Payini alma hakkinda, Volkswagen Grubu% 99 olan Audi hisse en yüksek oranda, sahibi. Audi ayrica Volkswagen grubundan alt bölümü olan, 2002 2007 Audi Üretici Grubu yönelmistir. Grup SEAT & LAMBORGHINI olusuyordu ve bu nedenle sportif markalarda çok daha hedeflenmistir.

Audi Otomobil çesitli yenilikçi teknolojiler tasarladi ve aralarinda bir e-tron elektrikli sürücü elektrik tren yöntemdir. Teknolojik yenilik, arka aks 2 elektrik motorlari baska türevleri, birçok tekerlekler de motor gücü saglamak için kullanilirken, elektrik tedarik aliskin bu tür. Pil bittigi kez Audi ayrica, Wankel Rotary motoru yetenegi üretmek için kullanilir, üzerinden, hibrid otomobil ya da kamyon yaratti. 2008 yilinda 1.003.000 için 653, 000 yükseldi 2000 yilinda grafik olarak 2000’li gelen Audi’den brüt satis keskin bir artis vardi. Yapilan en büyük satis Dogu Avrupa, Afrika ve Orta Dogu kaydedildi.

Çin araçlarin büyük hacmi 2009 yili ile ilk çeyrekte bölge içinde teslim edildi gibi önemli bir sanayi haline sahiptir. Çin’de Audi araçlarin yapilmis 20% satilik sorumlu bir baska gerçegi, Çinli yetkililer yönetimi yetkilileri ve önemli yer oturan diger bireylere bu arabayi elde tercih ettigi genellikle. Volkswagen Grubu içinde, SEAT ve Bentley gibi diger üyeleri zararlar gördük zaman, Audi Volkswagen, gelir önemli bir katkiyi haline gelmistir. 2009 itibariyle, € Audi geliri 1.17 milyar ($ 1,85 milyar).

Mevcut anda, Audi, dünya çapinda 7 üretim tesisi çalisir ve onlar, Almanya’da Ingolstadt ve Neckarsulm Slovakya’da Bratislava, Macaristan Gyor, Çin’de Changchun, Hindistan Belçika ve Aurangabad Brüksel bulunmaktadir. Audi korozyon önlemek için, galvanizli otomobil üretmek için ileri mühendislik kullanir. Kendi otomobillerinde toplam vücut Çinko kaplama var. Bu araç ile, ayni zamanda daha fazla dayaniklilik saglar. Bu on ila 12 uzun yillar, korozyona karsi garanti gelistirmek için yol açmistir. Mercedes-Benz ve BMW gibi üreticilerin arkadan çekisli istihdam, ama Audi hiçbir sekilde bunlari kabul ve ya 4 teker olusturmak veya ön tekerlek olusturmak kullanarak lehine sürekli olarak vardir.

Segmentinden Audi uzak tutar Bir daha fonksiyonu, düzen bu tür istihdam ise o zaman tür ve enerji azaltacaktir çünkü hemen hemen hiç enine motor düzeni, ekonomi segmentinde otomobillerde yaygin, özellikle olarak istihdam oldugunu her zaman kurulacak olan motor. Bunun yerine, Audi sürekli düzeni boyuna giris tipi istihdam vardir. Audi Yeni baslatti, niteligi içinde bir kez daha degistirmek fark etti. Mevcut Audi motorlu araçlar simdi-bir-gün Haldex Çekis elektro mekanik kavrama AWD sistemi uygulanir gibi Torsen bagimli programi, kullanmak için degil egilimindedir.

Düsünceleri içinde otomobil ya da kamyon gelen kilo tutmak, Audi Mühendisler ve tasarimcilar agirligini azaltir ve burulma sertligi artirir metal çerçeve ile karsilastirildiginda alüminyum çerçeve istihdam var. Bu tür çok iyi yakit ekonomisi saglayan, Audi A8 en hafif tam boyutlandirma lüks otomobil ya da kamyon üretmistir. Yan alüminyum olan bir dezavantaji, alüminyum çerçeve tamiri sadece fiyatli gerçekten yüksek bu üreten, özel bir sistemdir magazasinda yapilabilir olmasidir.